تاریخ انتشار: 96-03-01 18:03:17 دوشنبه
نمایش: (579)

بهترین راهنمای تمیز کردن دوچرخه


چه چیز هایی نیاز داریدبرای شستن و تمیز کردن دوچرخه تان، به بیشتر لوازم شست و شوی خانگی زیر نیاز دارید:

1.کهنه تمیز یا یک تی شرت نخی کهنه
2. بُرس های بطری شکل
3. بُرس های جاروب (برس هایی که موهای آنها سخت و زبر اند).
4. یک سطل معمولی
5. برس نیمه نرم برای تمیز کردن چرخ های دوچرخه
6. شیلنگ آب با اسپری ماشه ای
7. نوعی پاک کننده روغن
8. چند عدد اسفنج
9. شوینده Dawn Ultra یا نوعی مایع گازپاکن یا شوینده ظروف غذا
به قول Mike Yozell (مکانیک معروف دوچرخه): "یک شست و شوی معمولی چیزی جز کثیف تر کردن دوچرخه به همراه نمی آورد.‌ اگر دوچرخه را به خوبی تمیز کنید، به معایب آن پی خواهید برد و از خرابی یا نقص فنی دوچرخه پیشگیری می کنید". این مکانیک خبره به شما توصیه می کند که دوچرخه جاده خود را هر یک ماه، دوچرخه کوهستان را دوبار در یک ماه (بیشتر هم اشکال ندارد) تمیز کنید.


باید ها و نباید ها درباره شستن دوچرخه

باید ها
• از اسفنج های خود چندین بار استفاده کنید. یک اسفنج 2 ماه برای تمیز کردن دوچرخه کارآیی دارد.
• از یک کهنه ابریشمی یا کهنه بسیار نرم برای پاک کردن حلقه های دنده جلو (حلقه های زنجیر جلوی دوچرخه)، دندانه های قاب های دنده عقب (قاب های زنجیر عقب دوچرخه) و سایر نقاطی که دسترسی به آن ها مشکل است، استفاده کنید.
• این مسئله را هیچ گاه فراموش نکنید؛ یک دوچرخه تمیز بهتر و بیشتر عمر می کند.


نباید ها
• نباید کهنه ها و سایر وسایل شست و شو را در سطل آب بیاندازیم. در این صورت فریم کلی دوچرخه پر از گریس می شود.
• نباید از یک اسفنج خشن یا بُرس زبر برای تمیز ردن فریم استفاده کرد.
• نباید دوچرخه خود را با فشار زیاد آب شست و شو دهید. آب به فریم دوچرخه نفوذ خواهد کرد و تنظیمات دوچرخه شما را به هم می ریزد.


مقدمه چینی
دو سطل را پر از آب کنید و یک شوینده مانند گازپاکن یا شوینده ظروف آماده کنید. اسفنج ها، بُرس ها و کهنه های تمیز خود را هم بیاورید. دوچرخه را برعکس کرده تا تمامی نقاط آن قابل مشاهده باشد. بهتر است زین را بر روی یک نیمکت یا نقطه بالاتر از زمین بگذارید.
سپس چرخ های دوچرخه را بازکنید (اگر دوست داشتید می توانید زنجیر را نیز جدا کنید). به ما اطمینان کنید، وجود چرخ ها در حین تمیز کردن کیفیت کار را پایین می آورد.


شست و شو


قدم اول: زنجیر دوچرخه
Mike در این باره می گوید:"از پاک کننده روغن (یا گریس) استفاده کرده و آن را به تمام نقاط زنجیر بمالید، سپس محور های زنجیر را به عقب هُل دهید تا تمام نقاط زنجیر دوچرخه پاک شوند"."سپس 5 تا 10 دقیقه منتظر بمانید". بعد از آن با فشار ملایم آب زنجیر را شست و شو دهید. اگر زنجیر هنوز کثیف بود از مایع دستشویی یا ظرقشویی یا صابون استفاده کنید و دوباره زنجیر را شست و شو دهید. محور های کوچک زنجیر دوچرخه را نیز در جهات مختلف به حرکت درآورید.


قدم دوم: حلقه های دنده جلو (حلقه های پدال)
یکی از بُرس های دارای موهای زبر را به درون سطل آب فرو برده و حلقه های زنجیر (جلقه های دنده جلو) را تمیز کنید. طبق گفته Mike :"از یک مسواک استفاده کنید تا تمامی نقاط حلقه از جمله دندانه ها را تمیز کرده باشید". این قسمت دوچرخه را با فشار ملایم آب بشویید و اگر گریس خشک شده یا روغنی مشاهده کردید فشار آب را بیشتر کنید. سپس چرخ عقب دوچرخه را بگیرید و با آب و صابون کاست ها (قاب های دنده عقب) را بشویید و آب بکشید. اگر لازم بود بیشتر تمیز کنید.


قدم سوم: فریم دوچرخه
یک اسفنح نرم و تمیز را داخل آب تمیز سطل دوم کنید. با صابون و مایع ظرفشویی فریم را از بالا تا پایین بشویید. اگر ترمز ها بر روی چرخ ها نمایان بودند، صفحات آن ها را با کناره اسفنج پاک کنید.


قدم چهارم: چرخ ها
Mike‌ در این باره می گوید:" من از بُرس های نرم تر و بزرگتر برای تمیز کردن رینگ و تایر چرخ ها استفاده می کنم، در اینصورت شست و شوی آن ها وقت کمتری می گیرد".بُرس را به درون سطل آبی فرو ببرید که برای تمیز کردن فریم استفاده کردید. از سوپاپ تیوب شروع کنید و سرتاسر چرخ از جمله اسپوک ها را تمیز کنید. این کار ها را برای چرخ دیگر نیز انجام دهید. سپس تمام قسمت ها را با آب شست و شو دهید. (اگر ترمز شما از نوع دیسکی است، از قسمت نرم اسفنج تمیز استفاده کنید و آن را با آب و صابون بشویید).


پایان کار
چرخ ها را دوباره به سر جایشان برگردانید و محور را بچرخانید تا از حرکت روان زنجیر و حلقه زنجیر جلو اطمینان حاصل کنید. همه قسمت هایی را که شسته اید با یک کهنه یا پارچه خشک کنید یا دوچرخه را در معرض نور خورشید قرار دهید. سپس دوباره زنجیر دوچرخه را روغن یا گریس کاری کنید.

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*