تاریخ انتشار: 96-03-06 13:03:01 شنبه
نمایش: (555)

4 حالت صدمه دیدن زنجیر دوچرخه

4 حالت صدمه دیدن زنجیر دوچرخه


این اشتباهات ساده را در مورد زنجیر دوچرخه مرتکب نشوید تا دوام دوچرخه خود را افزایش دهید!
زنجیر دوچرخه یکی از قسمت هایی است که زیبایی آن کمتر به چشم می خورد، اما بدون وجود آن، دوچرخه شما حرکتی نمی کند. حتی اگر استفاده درست از دنده ها و ترمز ها را بدانید، اما به زنجیر اهمیت ندهید، از عمر و دوام دوچرخه خود می کاهید.در ادامه با 4 اشتباه آشنا می شوید که باعث از بین رفتن زنجیر دوچرخه می شود:

تمیز نکردن آن
یک زنجیر تمیز نه تنها بهتر جا می رود و دوامش بالاتر است، بلکه تق تق نمی کند و شما را از دوچرخه سواری بیزار نمی کند. چه کار کنم؟: ابتدا یک پاک کننده روغن بخرید و زنجیر را به آن آغشته کنید. سپس از یک مسواک قدیمی استفاده کرده و جرم های زنجیر را بگیرید. سپس با فشار ملایم آب پاک کننده روغن موجود بر روی زنجیر دوچرخه را بشویید، 5 تا 10 دقیقه برای خشک شدن زنجیر صبر کنید.

روغن نزدن به آن
بعد از اینکه زنجیر دوچرخه شما تمیز شد، باید آن را روغن کاری کرد تا حرکت روانی پیدا کند. ابتدا یک روغن با کیفیت مخصوص روغن کاری خریدرای کرده و تمامی نقاط زنجیر از جمله کناره ها و محور ها را به روغن آغشته کنید. محور های کوچک زنجیر را در جهت های مختلف به حرکت درآورید تا روغن به طور کامل به تمامی نقاط نفوذ کند. از یک کهنه یا پارچه نخی استفاده کرده و روغن اضافی زنجیر را بگیرید. مواظب باشید که روغن بر روی قاب چرخ ها و صفحات ترمز نریزد. می توانید از سایر مقالات دونینو کمک گرفته و نقاط مختلف دوچرخه خود را روغن کاری کنید.

دیر تعویض کردن آن
اگر زنجیر دوچرخه شما فرسوده شود، اثرات منفی زیادی بر جای می گذارد – دندانه های حلقه دنده جلو و دندانه های قاب های دنده عقب ساییده می شود (اگر دندانه های حلقه های زنجیر جلو مثل دندان کوسه بود، کار از کار گذشته است – وقت آن رسیده که حلقه ها و قاب های کل دوچرخه را مثل زنجیر تعویض کنید). برای پیشگیری از این اتفاق، همیشه تمام طول زنجیر را مورد بررسی قرار دهید تا هیچ پارگی یا ترکی مشاهده نکنید - در بعضی اوقات نیز محور های اتصالی زنجیر به شکل بیضی در می آیند. توصیه استاندارد برای تعویض زنجیر دوچرخه پس از 3200 کیلومتر است، اما این یک قانون کلی نیست، زیرا اگر به خوبی از زنجیر دوچرخه نگهداری کنید دوام آن بیشتر نیز خواهد شد. سرعت خرابی زنجیر به عوامل مختلفی از جمله وزن دوچرخه سوار، نوع دوچرخه سواری کاربر، محیط دوچرخه سواری و ... بستگی دارد. بهترین راه برای سنجش سلامت زنجیر دوچرخه استفاده از یک خط کش 12 اینچی است. خط کش را طوری بگذارید که اولین خط خطکش بر روی یک لولا (پین) زنجیر باشد و بنابراین آخرین خط خطکش نیز باید بر روی یک لولا (پین) زنجیر قرار گیرد، اگر اینطور باشد زنجیر شما سالم سالم است. اگر این اندازه حتی از یک شانزدهم (1/16) اینچ نیز فراتر رفت، زمان تعویض زنجیر فرا رسیده است.

عدم تعویض یک حلقه زنجیر یا قاب زنجیر
همانطور که تعویض زنجیر دوچرخه پیش می آید، نیاز به تعویض اجزای دنده های جلو و عقب نیز احساس می شود. اگر دندانه های حلقه های زنجیر جلویی یا قاب های عقبی ساییده شده باشد و با تعویض دنده، زنجیر بر روی این اجزا لیز بخورد و دنده جا نرود – شاید هم زنجیر بیافتد – زمان تعویض دنده چرخ ها (حلقه های جلویی و قاب های عقبی) فرا رسیده است. هیچ گاه بر چرخ دنده های ساییده شده و خراب تکیه نکنید.

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*