تاریخ انتشار: 96-03-23 11:03:24 سه شنبه
نمایش: (508)

مزایای دوچرخه سواری در زمستان

دوچرخه سواری زمستانی؛ چگونه از آن لذت ببریم؟


وقتی که زمستان از راه می رسد،شما حتما به این فکر می کنید که فصل دوچرخه سواری به پایان رسیده است. اما با کمی آگاهی و تمرین، دوچرخه سواری زمستانی می تواند بسیار ارزشمند باشد.

چرا در زمستان دوچرخه سواری کنیم؟

در ابتدا ممکن است دوچرخه سواری در حالی که خودتون را برای محافظت از سرما و برف وباران بسته بندی کرده اید، ترسناک به نظر برسد؛ اما یک فرصت به خودتان بدهید. با این کار، آنچه را که در ازای آن دریافت می کنید، بسیار ارزشمند است. هرگز در ترافیک نمی مانید. مجبور نیستید پشت یک کامیون یدک کش زمان از دست بدهید تنها به این دلیل که سوخت شما تمام شده و ماشین تان روغن ندارد.

تنهایی دوچرخه سواری کردن در صبح زود روزهای زمستانی چیزی است که نباید آن را از دست داد. بدون در نظر گرفتن آب و هوا، شما با دوچرخه سواری در شرایط گوناگون، فواید و تجربیات زیادی را بدست می آورید که غیر قابل تصور است.

شما به جای حمل و نقل کم تحرک با اتومبیل و تنها با راندن دوچرخه خود، در عملکرد بهتر قلب، بهبود جریان خون و سوزاندن کالری های اضافی بدنتان نقش اساسی ایفا می کنید.

شروع

برای شروع دوچرخه سواری خود می توانید به آرامی و با ایجاد اعتماد به نفس خود در طول مسیری که می پیمایید، کار خود را شروع کنید. برای مثال:

استفاده از حمل ونقل عمومی در شهر خود و ترکیب آن با دوچرخه سواری
رانندگی نیمی از مسیر هر روز و دوچرخه سواری در نیمه دوم مسیر
دوچرخه سواری در سایر روزها و یا ۳ روز در هفته


بدون در نظر گرفتن اینکه در چه منطقه ای زندگی می کنید،سه نکته اساسی درباره دوچرخه سواری زمستانی شما وجود دارد:

  • شما به عنوان یک دوچرخه سوار به لباس گرم و غذای مناسب برای انرژی رسانی خود نیاز دارید.
  • دوچرخه شما باید با تجهیزات زمستانی و تنظیمات مناسب آماده باشد.
  • از مهارت های لازم آگاهی داشته باشید و موانعی را که ممکن است با آن روبرو شوید بشناسید. چون دوچرخه سواری در زمستان نسبت به ماه های گرم سال توانایی متفاوتی را می خواهد.

نکات زیر از مواردی است که حتما باید به شکل اصولی در زمستان رعایت شود:

لباس مناسب برای دوچرخه سواری زمستانی
تجهیزات مناسب در دوچرخه سواری زمستانی
غذای مناسب در دوچرخه سواری زمستانی
مهارت های دوچرخه سواری زمستانی

دوچرخه سواران در وضعیت های جوی گوناگون، دوچرخه سواری می کنند، از گرمای سوزان آفتاب گرفته تا برف و یخبندان روزهای سرد و نمناک. ما همچنین در وضعیت هایی تحت فشار زیاد و با سرعت بالا دوچرخه سواری می کنیم؛ ممکن است یک دقیقه در مسیر کوهستانی با سرعت ۸ کیلومتر بر ساعت چنان سخت رکاب بزنیم که از گرما خیس عرق شویم و سپس در جاده ای با سرعت ۶۵ کیلومتر بر ساعت بدون هیچ تلاشی پرواز کنیم و باعث شود که سرما بخوریم.
لباس هایی که شما می پوشید می تواند تجربه ی بسیار متفاوتی برای شما به همراه داشته باشد. این بسیار اهمیت دارد که شما از ست لباس مناسبی استفاده کنید که نائل آمدن به این هدف مستلزم استفاده از لایه های مختلف می باشد. شما باید در نظر داشته باشید که از پوشش های نازک که در جای خوب مناسب می باشند استفاده کنید. از مزایای لایه های نازک این است که شما می توانید به آسانی آنها را باز کنید، به آنها بیافزایید یا دربیاورید تا در طول مدت دوچرخه سواری خودتان را از گرما، سرما یا رطوبت حفظ کنید.

تی شرت مرگبار

اگر قرار باشد از این مقاله چیزی یاد بگیرید، آن چیز این است که دوچرخه سواری با یک تی شرت واقعاً می تواند کشنده باشد. مشکل اینجاست که کتان حس خوبی به ما می دهد اما در هنگاام تعریق افتضاح است و فقط آنرا درون خود نگه می دارد. این سبب جذب تعریق از روی پوست و خیس شدن تی شرت می شود، پس گرمای بدن از طریق آن منتقل می شود و شما را در معرض هیپوترمیا (از دست دادن دمای بدن) قرار می دهد. حتی پوشیدن یک ژاکت خیلی خوب هم در صورت داشتن یک تی شرت از زیر آن اهمیتی ندارد زیرا ژاکت نمی تواند بدرستی عمل کند.


مبانی داشتن پوشش های مناسب

علاوه بر لباس و شورت دوچرخه سواری استاندارد، شما برای زمستان به چندین آیتم دیگر نیز نیاز خواهید داشت.

لایه اول

یک لایه با قابلیت تنفس که با پوست در تماس می باشد و زیر لباس دوچرخه سواری قرار می گیرد در ضخامت های گوناگون وجود دارد. در یک روز گرم نوع نازک به شما کمک می کند تا تعریق را از بدن دور کنید و در مواجهه با یک روز سرد به شما کمک خواهد کرد تا در آن احساس راحتی داشته باشید. تعداد زیادی از اینها دارای پشت بلندتری هستند که در هنگام خم شدن روی دوچرخه کمرتان را بپوشاند و مانع نفوذ سرما در آن شود. در لباس های لایه اول بیشتر از الیاف مصنوعی استفاده می شود، با اینحال لباس های از جنس پشم گوسفند در حال گسترش هستند.


لایه میانی

انتخاب لباس های دوچرخه سواری بستگی به شرایط مختلف و عوامل دیگری مثل نوع الیاف و ضخامت دارد، نقش اصلی این لایه کمک به لایه اول برای انتقال تعریق و حفظ دمای هسته مرکزی بدن می باشد. یک لباس دارای زیپ سرتاسر، به شما بیشترین امکان را برای تهویه بدن در هنگام دوچرخه سواری می دهد و در صورت عدم حمل کوله و نیاز به جیب، امکان دسترسی آسان به جیب را در صورت درآوردن سایر لایه های خارجی به شما می دهد.


لایه خارجی

یک کاپشن ضد آب نازک همیشه برنده است. در روزهای سرد شما می توانید با پوشیدن آن دوچرخه سواری تان را آغاز کنید و اگر بعد از مدتی خیلی گرمتان شد یا شروع به بالا رفتن نمودید می توانید آن را از دربیاورید. در روزهای گرمتر، می توانید کاپشن تان را در کوله پشتی همراه داشته باشید. سپس اگر هوا رو به خرابی گذاشت، باید توقف کنید و مشکل را حل کنید، یا در مواجهه با یک سرازیری طولانی، شما می توانید آن را به تن کنید و از سرازیری لذت ببرید.


شلوار و رو شورتی

اگر شما یک دوچرخه سوار کوهستان هستید، یک لایه اضافی زیر شورت خودتان بیافزایید همانند سه ربع دوچرخه سواران توریستی. شلوارهای سه ربع یا کامل زندگی را گرمتر می سازند. در روزهای خیس، رو شورت های ضدآب می تواند بلیط شما باشند! دوچرخه سواران جاده اغلب شورت های زیر شلوارشان می پوشند تا احساس گرما و راحتی بیشتری را در روزهای سرد تجریه کنند.


بیشترین اتلاف دما

شما مقدار زیادی از گرمای بدن را از طریق سرتان از دست می دهید. زمانی که هوا سردتر می شود پوشیدن یک لایه زیر کلاه دوچرخه سواری تان می تواند تحول بزرگی بخصوص در باد سرد ناشی از حرکت با سرعت زیاد در سرازیری ایجاد کند. یک کلاه معمولی، یک هدبند یا یک دستمال سر بگیرید. در یک روز سرد، داشتن یکی از این موارد در کوله پشتی یا جیب تان، در هنگامی که اوضاع رو به وخامت سوق پیدا می کند، می تواند بهترین گزینه باشد. همچنین دستان و پاها باید در مقابل از دست دادن گرما محافظت شوند. با سردتر شدن دستانتان، بهتر است از دستگش هایتان استفاده کنید. روکفشی های نازک یک پیشنهاد عالی برای احساس راحتی در فصل سرد برای دوچرخه سواران جاده می باشد؛ دوچرخه سواران کوهستان بهتر است از جوراب های زمستانی یا جوراب های ضد آب استفاده نمایند.

نکاتی که در خرید لایه های زمستانی باید در نظر بگیرید


ساختار

دارا بودن پنل (تکه) های بیشتر در لباس یا پارچه هایی از جنس استرچ، آنها را هر چه بیشتر مناسب(فیت) تن می سازند، اگر چه این موارد بتنهایی کافی نیستند.


یقه

یقه های بلند به میزان شگفت انگیزی گرمای هر پوشاکی را با متوقف کردن گردش هوا بر روی رگ های خونی که در معرض سرما قرار دارند، می افزاید.


آستین ها

خم شدن به جلو بر روی دوچرخه آستین های عادی را بالا می کشد و بدین ترتیب مچ هایتان در معرض سرما قرار می گیرند، پس به دنبال لباس های آستین بلند سازگار با دوچرخه باشید. در صورتی که از پیراهن های آستین کوتاه استفاده می کنید، شما می توانید با افزودن ساق های دست، در صورت نیاز به گرمای بیشتر از آنها استفاده کنید. اگر شما به آسانی سردتان می شود پس به دنبال لباس های آستین بلند باشید. لباس های آستین بلند باید در تمام مسیر مچ را بپوشاند و باید قسمت مچ لباس یک کش مناسب برای جلوگیری از تا شدن، جمع شدن آستین داشته باشند.


کنترل گرما

دمای سطح بدن تغییرات زیادی در محیط های گوناگون و شرایط مختلف دوچرخه سواری می کند. در دوخت های هوشمند از پارچه های نازک بر روی نواحی گرمتر استفاده می کند و از منافذ و زیپ ها برای افزایش گردش هوا در جاهایی که نیاز به تهویه دارند بهره می برد.


الیاف

به طور کلی، لباس های ضد باد و نازک تر، گرمتر (اما خیس کننده) هستند. بهتر است به این مورد اشاره کنیم که زمانیکه صحبت از لایه های اول می شود، استفاده از جنس پشم گوسفند به مراتب بهتر از الیاف کاملاً مصنوعی می باشد.

آمدن زمستان به این معنا نیست که مجبور به کنار گذاشتن دوچرخه خود هستید؛ بلکه فقط نیاز به کمی انگیزه داریدکه بیرون بروید و دوچرخه خود را در هوای خاکستری و سرد زمستان برانید تا روح و جسم خود را جلا دهید. تنها چیزی که برای یک دوچرخه سواری لذت بخش نیاز دارید، مجهز کردن خود و دوچرخه تان به تجهیزات زمستانی است. معممولا در زمستان پیشنهاد می شود که با یک همراه و به شکل گروهی دوچرخه سواری کنید. مخصوصا اگر قصد دارید به خارج از شهر و مناطق دور افتاده بروید. تعمیر کردن دوچرخه و سالم بودن آن در زمستان، مانند فصل های دیگر از اهمیت بالایی برخوردار است.

نسبت به تمیز بودن و تمیز نگه داشتن دوچرخه، مخصوصا زنجیر چرخ ها باید توجه ویژه ای داشته باشید. همچنین تمیز و سالم نگه داشتن یاتاقان چرخ ها، کابل های ترمز و اهرم ترمز از اهمیت زیادی برخوردار است.

یک تایر خوب از بایدهای دوچرخه سواری در زمستان است. اگر در نواحی مرطوب زندگی می کنید؛ تایر های باریک با آج های پهن و فاصله دار برای دوچرخه شما مناسب است. اما در مکان های برفی و زمستانی لاستیک های پهن آج دار مناسب شما هستند.

اگر می خواهید منحصرا در برف و یخ دوچرخه خود را برانید. تایر های میخی برای شما موثر تر و کارآمدتر است. خودتان به تنهایی می توانید با استفاده از پیچ تایر های خود را تبدیل به تایر میخی کنید. برای این کار می توانید یک تایر کهنه و قدیمی را مابین سر پیچ و تیوب قرار دهید، تا از سوراخ شدن تیوب جلوگیری کند. سعی کنید در برف از تایرهای کم باد استفاده کنید.

در دوچرخه سواری زمستانی گلگیرها خیلی مفید و قابل استفاده هستند. چون دوچرخه و بدنتان را از آب، گل و برف محافظت میکند. گلگیرهای آلومینیومی و استیل برای مناطق سرد و برفی بسیار مناسب هستند.

در زمستان و در جاده های خیس و برفی ترمز گرفتن سخت تر می شود، و در هنگام ترمز گرفتن از محل مورد نظر فاصله زیادی می گیرید. در جاده های پوشیده شده از برف، چاله برگ و شن دوچرخه سواری با چالش های زیادی مواجه است. در این جاده ها باید بتوانید از پیچ ها آگاهی داشته باشید. و مکان های ترمز گرفتن را پیش بینی کنید. در پیچ ها از ترمز کردن ناگهانی بپرهیزید و سعی کنید به نرمی و آهستگی برانید.

با احتیاط دوچرخه برانید! در زمستان روزها کوتاه است، پس از چراغ های عقب و جلو استفاده کنید و لباسهایی با رنگ های شب رنگ و قابل انعکاس بپوشید. برای ادامه دادن مسیر در شرایط بارانی یا یخبندان، باید پتانسیل ریسک پذیری بالایی را در مواجهه با موانعی چون خارو خاشاک، سنگ و چاله ها را هم داشته باشید. در این مواقع که معبر و راه شما از گل و برف شکل گرفته، ترمز کردن کار دشواری است. ترمز های v نسبت به ترمزهای قدیمی و سنتی بهتر و سریع تر عمل می کند.

نیم پوتین های چرمی در گرم و خشک نگهداشتن پاها بسیار مناسب است اگر هم تمایل به خرید نداشته باشید میتوانید قسمت جلوی کفش را با نوار بپوشانید.

منبع: http://BikeRadar.com

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*