تاریخ انتشار: 96-03-27 12:03:55 شنبه
نمایش: (3100)

قفل مناسب دوچرخه و راههای جلوگیری از سرقت دوچرخه

انتخاب یک قفل بر اساس نیازهای شما

مجرمین با استفاده از تعدادی تکنیک ها به سرقت دوچرخه می پردازن. روشی که برای باز کردن قفل یا شکستن اغلب استفاده می شود به شیوه قفل کردن دوچرخه توسط دوچرخه سوار مرتبط است. 

تکنیک های رایج سرقت دوچرخه در زیر توضیح داده شده است:

روش های دزدی دوچرخ

۱- در روش اول دزد با دیلم و توسط اهرم کردن آن بین قفل و جایی که شما دوچرخه را قفل کرده اید (مثلا اهرم کردن به میله چراغ برق یا درخت ( قفل یا زنجیر را شکسته در مواردی هم از تنه دوچرخه به عنوان اهرم استفاده می کنند در هر دو صورت دوچرخه یا قفل شکسته خواهد شد.

۲- اگر دوچرخه خود را با زنجیر قفل کرده اید دزد با استفاده از یک قلم ( اسکنه ) و چکش می تواند آن را بشکند پس سعی کنید که زنجیر را طوری به دوچرخه ببندید که امکان ضربه زدن به آن نباشد یعنی زنجیر بر روی زمین نباشد.

۳- وقتی فقط تنه را قفل می کنید دزد می تواند به راحتی چرخ های جلو و عقب، زین و وسایل جانبی دوچرخه شما را از چرخ جدا کرده و با خود ببرد.

۴- دزد دوچرخه با قیچی آهن بر زنجیر یا کابل قفل شما را می تواند باز کرده و دوچرخه را با خود ببرد این روش بسیار شایع است.

۵- دستکاری قفل دوچرخه با استفاده از ابزار و یا کلید و باز کردن آن

با توجه به موارد بالا می توانید بهترین قفل را برای دوچرخه خود از لیست زیر انتخاب کنید مزایا و معایت هر فقل بیان شده است.

انواع قفل دوچرخه 

۱- کابلی ( کلیدی و رمزی)

قفل کابلی

مناسب برای مکان های کم جرم و جنایت. 

مزایا:

استفاده راحت و سریعتر از قفل U، زمانی کمتری برای قفل کردن دوچرخه نیاز است. 

جابه جایی بسیار راحت مثلا جمع شدن دور لوله زین. 

معایب:

حفاظت کمتر و آسان قطع می شود.

برای به دست آوردن حفاظت بیشتر باید با قفل U استفاده شود.

۲- قفل های U ( یا D )

قفل U-Lock

مسلما امن ترین برای استفاده روزمره.

مزایا:

مقاومت در برابر چکش، قلم ( اسکنه )، اعمال نفوذ، و غیره.

کاهش فضایی که دزد می توانید دیلم را وارد کند. 

در اندازه های مختلف اجازه می دهد برای قفل یک چرخ و قاب به شی یا هر دو چرخ و قاب به شی ثابت.

بالاترین پیشنهاد برای گارانتی دوچرخه شما.

معایب:

زمان بیشتری برای پیدا کردن محلی مناسب برای قفل کردن و بستن قفل نسبت به کابل و زنجیر نیاز است.

حجیم تراز قفل های دیگر که فقط در ابتدا دست و پاگیر هست.

۳- قفل های زنجیری

فقل زنجیری

بهترین راه حل برای مکان های ثابت مثلا در خانه.

مزایا:

به اندازه کافی امن برای مناطقی با جرم و جنایت بالا.

مقاومت در برابر اعمال نفوذ و برش و ضربه.

معایب:

نیاز به یک قفل – که بهتر است از نوع کتابی باشد که به راحتی باز نشود.

سنگین و حجیم. 

* حالا که مزایا و معایت انواع فقل ها را مطالعه کردین با توجه به موارد بالا می توانید برای انتخاب قفل برای دوچرخه خود اقدام کنید (توصیه می کنم از قفل ترکیبی استفاده کنید فقل U به همراه قفل کابلی )

در زمان خرید قفل باید توجه کنید که ارزش فقل خریدای شده حداقل باید ۱۰٪ از ارزش دوچرخه باشد تا بتواند از دوچرخه شما محافظت کند.

اگر شما قصد خرید قفل U را دارید توجه کنید کلید از نوع مسطح باشد کلید های گرد یا لوله شکل خیلی راحت باز می شوند.

کلید دوچرخه

قفل های کلید یا رمزی؟

نوع قفلی را انتخاب کنید که به بهترین وجه منطبق بر عادات شماست

قفل رمز دار دوچرخه، قفل کلیدی دوچرخه

در قفل های کلیدی امکان گم کردن کلید وجود دارد و یا جاگذاشتن آن پس همیشه یک کلید اضافی در جایی امن در خانه داشته باشید.

یک دزد مصمم می تواند بسیاری از ترکیبات اعداد را تست و یا (به عنوان مثال سال تولد، سالگردها، و غیره) حدس بزنید. قفل چهار رقمی ترکیبی ۱۰،۰۰۰ ترکیبات دارند، و به طور متوسط، شما می توانید ۱،۰۰۰ ترکیب را در حدود ۱۵ دقیقه امتحان کنید. بنابراین، هر کسی با پافشاری به اندازه کافی ( و زمان کافی ) می تواند هر قفل رمزی را باز کند.

در زمانی که دوچرخه شما دزدیده شده :

در زمانی که دوچرخه شما دزدیده شد اولین کار اینه که به پلیس مراجعه کنید خیلی ها فکر می کنن این کار فایده نداره، ولی با مراجعه شما و کسانی که این مشکل براشون پیش اومده به پلیس و تشکیل پرونده پلیس بعد از مشاهد زیاد شدن پرونده های دزدی دوچرخه برای پیشگیری و یا پیدا کردن مجرامان اقداماتی انجام می دهد.

یه سری به بازار سیاه که دوچرخه در آنجا خرید و فروش می شود بزنید یا هر محلی که اجناس دسته دوم به فروش می رسد.

فروشگاه های محلی دوچرخه را با خبر سازید و شماره تماس خود را به آنها بدهید به همراه مشخصات دوچرخه مخصوصا آنهایی که خرید دوچرخه دسته دوم دارن.

در دنیای مجازی هم دزدیده شدن دوچرخه خود را اعلام کنید به همراه عکس ( مثلا در فیس بوک و یا انجمن های مجازی دوچرخه سواری )

هشدار: در زمانی که دوچرخه خود را یافتید با کسی که دوچرخه دست آن است درگیر نشود و با توسل به زور دوچرخه را از آن نگیرید چون امکان درگیری وجود دارد با تماس با پلیس یا ایستگاه های محلی که در آن مکان است مبادرت به دریافت دوچرخه کنید.

در آخر باید بدانید که تمام موارد بالا برای پیشگیری از دزدیده شدن دوچرخه شماست و کار را برای دزد دوچرخه بسیار سخت می کند، که شاید از دزدیدن دوچرخه شما منصرف شود.

جلوگیری از سرقت دوچرخه


یکی از بدترین اتفاقات که به نظر من می تواند برای یک دوچرخه سوار بیفته دزدیده شدن دوچرخه با ارزش آن است سرقت دوچرخه یک مشکل بزرگ در دنیا، بالاخص در شهرهای بزرگ است.

دزدی دوچرخه


موارد پیشگیری از دزدی دوچرخه:

یک عکس از دوچرخه و یک عکس از شماره بدنه دوچرخه خود تهیه کنید اگر دوچرخه دزدیده شد می توانید به عنوان یک سند در زمان پیدا شدن ارائه دهید.

در زمان خرید دوچرخه دسته دوم لازم است هوشیار باشید از فروشنده درخواست سند دوچرخه را کنید اگر سند موجود نبود یک کپی کارت ملی از فروشنده دریافت کنید و در زیر آن توضیحات مثل مدل، رنگ و سریال دوچرخه و زمان خرید را درج کنید به همراه امضاء.

هشدار: اگر دوچرخه دسته دوم خریداری کردید و دزدی از آب دربیاد در آن زمان شما دزد آن هستید! پس مورد بالا را حتما انجام دهید.

محل قفل دوچرخه را به دقت انتخاب کنید، توازن حفاظت با دید.

هیچ وقت دوچرخه خود را در مکانی های که رفت و آمد کم است فقل و رها نکنید.

دوچرخه خود را در مکانی که در دید شما از داخل آن هستید قفل کنید در صورت امکان نداشتن اگر نگهبان و یا مغازه داری در آن محل بود به آن سفاش کنید که دوچرخه برای شما است اگر کسی دیگر برای باز کردن قفل مبادرت کردن جلو گیری کند.

در شهر های بزرگ بیشتر مکان ها داری دوربین مدار بسته هستند سعی کنید که دوچرخه خود را در دید دوربین ها قفل کنید.

در مکان های که امکان سرقت در آن زیاد است دوچرخه را به هیچ وجه حتی با قفل کردن زمان زیادی ترک نکنید.

از لحاظ تاریخی، مراکز شهری (حتی در محله های خوب) دارای بالاترین میزان سرقت دوچرخه هستند.

بعد از قفل کردن صحیح دوچرخه باید قمقمه، چراغ جلو و عقب، تلمبه اگر روی بدنه نصب هست، زین در صورتی نیاز و لوازم جانبی دوچرخه باز کرده و با خود ببرید.

قفل کردن دوچرخه و چرخ دوچرخه به یک شی غیر متحرک
برای حداکثر امنیت، کابل قفل و یا زنجیره شما باید به اندازه کافی بلند باشد که بتوانید هر دوچرخه و بدنه را به میله یا درختی قفل کنید. اگر شما فقط یک چرخ خود را قفل کنید دزد می تواند به راحتی با باز کردن آن چرخ بقیه دوچرخه را با خود ببرد. برعکس، اگر شما فقط تنه را قفل کرده باشید، چرخ های گران قیمت شما در خطر دزدیده شدن هستند پس شما باید توسط یک قفل یا کابل بلند یا دو قفل هم چرخ ها هم بدنه را قفل کنید.
با استفاده از دونوع فقل دزد برای باز کردن دو نوع مختلف از ابزارها را نیاز دارد که این کار را برای آن سخت می کند و شاید از دزدیدن چرخ شما پشیمان شود.

در زمانی که قفل شما کوتاه یا فقط یک فقل به همراه دارید باید چرخ جلو را باز کرده و در کنار چرخ عقب گذاشته و فقل را از میان هر دو چرخ رد کرده و با بدنه به محل مورد نظر قفل کنید.

در حالت ایده آل دوچرخه را به یک میله بلند و یا یک درخت قوی قفل کنید اگر شما مجبور به استفاده از وسایل دیگری برای قفل دوچرخه شدید، مطمئن شوید که به اندازه کافی بلند و سنگین باشد همچنین هیچ محدودیتی در مقابل قفل دوچرخه به آن وسایل وجود نداشته باشد در زمان قفل کردن دوچرخه توجه کنید که درب، پله، پیاده رو، محل عبور نابیناها و معلول و غیره را مسدود نمی کنید.

در مورد پیشگیری، ریز تراشه های وجود دارن که می توان در بدنه دوچرخه جاسازی کرد که بعد از دزدیده شدن دوچرخه، آن را ردیابی کنید این ریز تراشه ها بسیار گران قیمت هست.

وقتی قفل به همراه ندارید:
درصورتی که نمی توانید دوچرخه را همراه خود ببرید و مجبور به ترک آن هستید.

زنجیر دوچرخه را قبل از پارک کردن به بزرگترین طبق جلو انتقال بدهید و بعد در حالت سکون توسط دسته دنده آن را به حالت کوچکترین طبق بگذارید. این کار باعث می شود وقتی دزد دوچرخه بخواهد رکاب بزند زنجیر درست در روی دنده های طبق جا نخورد و زنجیر گیر کند که باعث استرس در دزد می شود همچنین برای رفع این مورد زمانی را باید صرف کند.

اگر دوچرخه شما از نوع سیستم ترمز V ( ترمز های لقمه ای ) است می توانید با خلاص کردن ترمز ها که کاری ساده است یک شوک بزرگ به کسی که دوچرخه شما رو دزدیده وارد کنید، وقتی دزد سوار بر دوچرخه شده و در حال فرار است زمانی متوجه میشه که ترمز نداره که خیلی دیره.

اگر چرخ جلوی شما از نوع ضامنی است ضامن آن را شل کنید، این کار باعث می شود وقتی دزد سوار بر دوچرخه شود با یک شوک مواجعه شود چون چرخ جلو در جایی خود ثابت نیست و برای رفع این مورد باید زمانی را صرف کند.

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*