تاریخ انتشار: 96-04-17 11:04:57 شنبه
نمایش: (301)

مقایسه چرخ دوچرخه26و27و29

زمانی تمام دوچرخه های کوهستان در سایز 26 طراحی می شدند، ولی امروز سایز 27.5 و 29 هم به دوچرخه های کوهستان اضافه شده اند. این که کدام سایز مناسب تر است و چه دوچرخه ای انتخاب کنیم همیشه مورد پرسش بوده است.

در مقاله های دیگری که در سایت دونینو منتشر کرده ایم می توانید اطلاعات خود را در مورد سایز دوچرخه کامل کنید.


وزن دوچرخه


به طور کلی هر چه دوچرخه کوتاهتر باشد و اندازه چرخ های دوچرخه کوچک تر، وزن کلی دوچرخه کمتر خواهد بود. بنابراین دوچرخه ای با بدنه کربن وزنی کمتر از دوچرخه ای آلومینیوم خواهد داشت و یا دوچرخه ای با بدنه small وزنی کمتر از همان دوچرخه با بدنه large خواهد داشت. ولی در مقایسه سه دوچرخه با آلیاژ بدنه و قطعات مشابه، دوچرخه 26 سبک ترین و دوچرخه 29 سنگین ترین خواهد بود. کاهش وزن دوچرخه و چرخ ها به دوچرخه سوار کمک می کند که سربالایی ها را سریع تر و با صرف انرژی کمتری طی کند.

وزن کلی دوچرخه

اگر وزن دوچرخه هایی با لوازم مشابه ولی با اندازه تایر و طوقه متفاوت را با هم مقایسه کنیم اختلاف وزن فاحشی بین این دوچرخه ها دیده می شود. همان طور که انتظار می رود دوچرخه 26 نسبت به سایز 27.5 سبک تر و نسبت به 29 بسیار سبک تر است. در واقع بین 29 و 27.5 اختلاف وزنی حدود 900 گرم دیده می شود. هر چه دوچرخه سبک تر باشد درحرکت سریع تر شما بیشتر کمک میکند. بنابراین دوچرخه 26 کارآیی بهتری در این زمینه خواهد داشت، ولی دوچرخه 27.5 به 26 که بهترین کارآیی را دارد نزدیک تر است.

وزن طوقه/تایر

وزن کلی ست کامل چرخ 27.5 ( طوقه, توپی, پره ها, تایر و تیوب ) تنها 5% از چرخ مشابه 26 بیشتر است ولی در چرخ 29 این اختلاف وزن به 12% میرسد. در واقع افزایش قطر چرخ منجر به افزایش وزن بیشتر و کارآیی ضعیف تر در سربالایی یا سراشیبی خواهد شد.

کارآیی بهتر

چرخش چرخ ها

افزایش قطر چرخ ها باعث کاهش زاویه حمله یا زاویه برخورد می شود. زاویه حمله، زاویه ای است که یک جسم دایره ای متحرک، یک جسم مربع را قطع می کند. هر چه این زاویه کوچک تر باشد، عبور از مانع راحت تر خواهد بود. چرخ 29 از روی یک جسم مربع 6 سانتی متری 14% یهتر از چرخ 26 عبور می کند. در مقایسه چرخ 27.5 با کارآیی 9.8% بهتر از چرخ 26 عمل می کند.

راه دوم جهت آنالیز زاویه حمله، در صورتی که X زاویه چرخ 26 باشد , در مورد چرخ 29 برابر با x-6 و درچرخ 27.5 برابر با x-4 خواهد شد. بنابراین در این زمینه چرخ سایز 29 بهتر عمل میکند.همانطور که مشاهده می کنید کارآیی چرخ سایز 27.5 به 29 که از همه بهتر عمل می کند بسیار نزدیک است.


شتاب بهتر

بدون شک مهمترین مزیت چرخ سایز 27.5 نسبت به 29 شتاب بهتر آن است.مفهوم شتاب بهتر, حرکت ناگهانی است که دوچرخه سوار با فشار بر پدال ها , احساس می کند. این شتاب نه تنها تحت اثر وزن دوچرخه است بلکه نحوه توزیع وزن برروی تایرها هم برآن اثر دارد. هر چه وزن از مرکز توپی دورتر باشد , شتاب گیری کندتر است.بنابراین یک دوچرخه یک کیلویی 29 شتاب گیری کند تری از دوچرخه 26 یک کیلویی خواهد داشت , چون شعاع چرخ ها و طول پره ها بیشتر است و وزن را از توپی ها دورتر می کند. کلید اصلی برای افزایش شتاب, کاهش وزن قطعات چرخ ها شامل طوقه , پره ها, سر پره ها, تایر و تیوب می باشد.همانطور که در تصویر مشاهده می کنید شتاب گیری چرخ 27.5 تنها 1.5% کمتر از چرخی با همان مشخصات در سایز 26 است. درحال که چرخ 29 به میزان 3.6% شتاب گیری کمتر نسبت به 26 دارد. بنابراین چرخ 27.5 به آن که بهترین شتاب گیری را دارد نزدیک تر است.


کنترل بهتر

اصطکاک

هر چه سطح تماس تایر با سطح زمین بیشتر باشد منجر به اصطکاک بیشتر و در نتیجه باعث بهبود کنترل افزایش یا کاهش شتاب و بهبود کنترل در تغییر مسیر در سر پیچ ها می شود. همانطور که در تصویر مشاهده می شود تایر سایز 27.5 از نظر سطح تماس و کارآیی بسیار نزدیک به 29 است که بهترین شرایط را داراست. در واقع در این مورد , تایر سایز 26 ضعیف ترین کارآیی و 29 بهترین کارآیی را دارد.


سختی بدنه

اندازه بدنه دوچرخه در انعطاف پذیری جانبی (چپ – راست ) اثر گذار است. برای قرار دادن چرخ های بزرگ، اندازه بدنه هم باید بزرگتر شود، بنابراین دوچرخه 29 با سایز بدنه مدیوم انعطاف پذیری ( توپ تنه تا پیشانی ) بیشتری به نسبت دوچرخه 26 و 27.5 با سایز بدنه مدیوم دارند. بنابراین حرکت و انعطاف جانبی زیاد باعث کاهش فرمان پذیری در پیچ های تند و پدال زدن قدرتی می شود. دوچرخه 27.5 انعطاف پذیری جانبی کمتری نسبت به 29 دارد و به 26 بسیار نزدیک است.


ساختار هندسی بدنه

هر چه اندازه چرخ بزرگتر باشد، حفظ تعادل هندسی در زاویه بندی بدنه مشکل تر خواهد بود، به خصوص در بدنه های سایز کوچک تر مانند xsmall و medium. هر چه سایز بدنه کوچکتر باشد، ارتفاع پیشانی نسبت به زین بالاتر خواهد بود . در مورد سایز 26 یا 27.5 این موضوع شایدمشکل ساز نباشد، ولی در دوچرخه های سایز 29 جهت ساخت بدنه های کوچک تر مشکل ساز است.

جمع بندی

بنابراین همانطور که ملاحظه می کنید در برخی فاکتورها دوچرخه 29 بهتر و در برخی موارد دوچرخه 26 بهتر عمل می کند .از نظر تئوری, دوچرخه 27.5 حد وسط 26 و 29 است ( چون اختالف اندازه 1.5 اینچی با هر کدام دارد.) و باید کارآیی آن در وسط این دو باشد، ولی همانطور که تست ها نشان می دهد، دوچرخه 27.5 همیشه به آن که بهترین کارآیی را دارد نزدیک تر است.

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*