تاریخ انتشار: 96-08-10 16:08:32 چهارشنبه
نمایش: (411)

آیا اسپینر دستی باعث تمرکز می شود؟فیجت چیست؟ چه ارتباطی با استرس و اضطراب دارند؟


بسیاری از لگو هایی که در بازار مشاهده می کنید، لوازم ساختی که از چندین اجزا تشکیل می شود و حتی پازل ها هم نوعی فیجت محسوب می شوند..

در سالیان گذشته شاید برای افراد دهه ۶۰ بسیار نوستالژی باشد که یویو و لگو های خاصی داشتیم که باعث آرامش و تمرکز اعصاب می شد.

آدمک های ژله ای تولید می شد که بر روی دیوارها می چسبیدند.

          

توپ های کوچکی به اسم “شیطونک” وجود داشت که برای بچه ها بسیار سرگرم کننده بود و حالا ابزار های جدیدی به دنیای تکنولوژی اضافه شده است.

فیجت ها ابزار های سرگرم کننده و آرامش بخشی هستندکه درواقع کاربرد فیزیکی خاصی ندارند اما کار با آنها لذت بخش و آرامش روانی خوبی را ایجاد می کند.

فیجت ها همیشه به عنوان کاربری جانبی در هر خانه و هر وسیله ای حضور داشته اند اما اینکه یک وسیله به منظور این کار طراحی شده باشد یک پدیده نو است. این وسایل اشیایی هستند که به صورت تخصصی برای تخلیه عصبی طراحی شده اند و هدفی جز این کاربرای شما ندارند، همین اتفاق باعث می شود که در دادن آرامش روانی بسیار موثر باشند.


فیجت اسپینر چیست؟


اسپینر ها نوع خاصی از فیجت هستند که خاصیت چرخش بسیار سریع دارند و این چرخش زیبایی بصری توهم گونه خاصی ایجاد می کند که نگاه کردن به آن در کنار خود این عمل فیزیکی به فرد آرامش می دهد. اگر شما هم از آن دسته از افراد هستید که با وسایل خاصی خود را سرگرم می کنید اسپینر می تواند آرامش بخش خوبی برای اعصاب شما باشد..

انواع فیجت ها چیست؟


پازلهای مغناطیسی و مقوایی
مکعب روبیک
انواع لگو ها
خمیر اسلایم (خمیر نرم)
اسپینر های دستی و چرخنده
فیجت کیوب (مکعب ضد اضطراب)
شن های جادویی


فیجتینگ به چه معنا است؟


هر فردی عادات خاصی برای خودش دارد و زمانی که شخصی از مقابل شما را نگاه می کند می تواند آن را شناسایی کند. تا حالا شده از شدت فشار عصبی و اضطراب مدام یک پای خود را تکان دهید یا با وسیله شخصی خود به طور غیر معمول کار کنید؟ بر فرض مثال کسانی هستند که دائما با خودکار، حلقه، ریش صورت، ناخن و … سرگرم می شوند و حتی در مواقعی باعث مریضی هایی برای افراد می شود. اگر بخواهیم تخصصی به این موضوع نگاه کنیم به کلمه فیجتینگ می رسیم. فیجتینگ به حرکت های کوچکِ تکراری گفته می شود. ما این کارها را معمولا به طور ناخودآگاه برای تخلیه انرژی و آرامش گرفتن انجام می دهیم.

با وجود اینکه فیجتینگ و حرکات عصبی در جامعه معمولا به عنوان صفتی منفی شناخته می شود، تحقیقات اخیر نشان داده است که تخلیه انرژی استفاده نشده و اضافی با این حرکات جنبه تمدد اعصاب دارد و می تواند تاثیر روانی مثبتی داشته باشد.

آیا فیجت اسپینرها حواس افراد را پرت می‌کنند؟

همانند یویو که در زمان‌های گذشته رایج شده بود، امروزه یویو به‌عنوان یک اسباب‌بازی که دور انگشت چرخیده می‌شود، توجه کودکان و نوجوانان را به خود جلب کرده است. اما موضوع مهم این است که آیا این وسیله تمرکز دانش آموزان را افزایش می‌دهد.

یکی از معلمین می‌گوید: “یکی از دانش آموزان ۵ ساله‌ام بدون فیجت اسپینر قادر نیست فعالیت‌هایش را انجام دهد، اما موضوع این است که این وسیله به دانش‌آموز کمک می‌کند یا برعکس تمرکزش را از بین می‌برد.” او اعتقاد دارد که حتی دانش آموزان زرنگ هم مشغول بازی با این فیجت ها هستند.

“دانش آموزان منضبط با کمک فیجت اسپینرها تمرکز بهتری داشته و فعالیت‌هایشان را به‌خوبی انجام می‌دهند.”

بیش فعالی


اما این اسپینرها حواس دانش آموزان بیش‌فعال را، که در حالت عادی فعالیت خوبی دارند، پرت می‌کند.

یک مادر مصری که دو فرزند ۷ و ۹ ساله دارد، از اینکه این فیجت ها حواس فرزندانش را حین درس پرت کنند، نگران است: “زمانی که فرزندانم مشغول بازی یا تماشای تلویزیون هستند، اشکالی ندارد از این وسیله استفاده کنند زیرا تمرکزشان بیشتر می‌شود. اما حین انجام تکالیف، این وسیله حواسشان را پرت می‌کند.”

برخی از مدارس امارات متحده عربی این وسیله را ممنوع کرده‌اند. یکی از ناظم‌های مدرسه‌ای در شارجه معتقد است که این وسیله یک عامل مخرب بین دانش آموزان است. “معمولاً دانش آموزان این وسیله را در زنگ‌های تفریح استفاده می‌کنند، اما در کلاس درس چنین اجازه‌ای ندارند.

معامله کردن فیجت اسپینرها هم یکی از مشکلات دیگری است که ما آن را در مدرسه و کلاس‌ها ممنوع کرده‌ایم.”

اما این پدیده به همین آسانی از بین نمی‌رود، زیرا ویدیوهای پست شده در شبکه‌های اجتماعی از رایج شدن این وسیله در میان بزرگ‌سالان نیز خبرمی‌دهد.

آیا این وسایل می‌توانند کودکان را آرام‌تر کنند؟ 


یکی از روان شناسان عربی، دکتر پادما واری، معتقد است که این فیجت ها مشکلاتی مانند اوتیسم، نگرانی، بیش فعالی و عدم توجه را تا حدی از بین می‌برند. زیرا به افرادی که استرس و بی‌قراری دارند کمک می‌کند تا انرژی خود را به گونه دیگری تخلیه کند.

اما به‌طور خاص برای بیماران طیف اوتیسم پیشنهاد نمی‌شود. زیرا این‌گونه کودکان با تکان دادن سر و گردن منظور خود را می‌رسانند، درحالی‌که این وسیله میزان این حرکات را کمتر می‌کند، بنابراین ممکن است حداقل واکنش‌های بیماران اوتیسم را نیز کمتر از قبل کند.

این پزشک معتقد است که این وسیله ممکن است با حرکاتش میزان واکنش‌های عصبی نوجوانان و بزرگ‌سالان را به حداقل برساند، اما نمی‌تواند اختلالات اوتیسم یا بیش فعالی را کاهش دهد.

والدینی که درحال حاضر این وسیله را در اختیار فرزندان خود قرار داده‌اند، دو راه پیش رو دارند: هرگز این وسایل را در حین انجام تکالیف درسی در اختیار فرزندان خود قرار ندهند. اگر این وسیله را در اختیار فرزند خود قرار داده‌اید، سعی کنید آن را با انواع رنگی‌تر و جذاب‌تر آن جایگزین کنید که بیشتر به‌عنوان سرگرمی استفاده شود.

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*