تاریخ انتشار: 96-01-23 21:01:33 چهارشنبه
نمایش: (1568)

انتخاب دوچرخه مناسب برای خرید

انتخاب دوچرخه جهت خرید


جهت انتخاب دوچرخه باید ابتدا رشته مورد علاقه خود را پیدا کنید. عده زیادی از مردم دوچرخه  کوهستان را به سبب استحکام بیشتر نسبت به سایر دوچرخه ها انتخاب و در مسیرهای غیر کوهستانی استفاده می کنند. این کار سبب صرف انرزی زیاد و بیهوده می گردد و کارایی و لذت استفاده از دوچرخه را کم می کند ، به طور مثال اگر فرد قصد استفاده از دوچرخه در مسیرهای فقط آسفالت را دارد باید دوچرخه جاده  یاکورسی بگیرد اما شاید استحکام پایین این دوچرخه در مواجه با چاله ها و شکاف آسفالت، فرد را از این دوچرخه ها گریزان کند. مدل هایی از دوچرخه ها مشهور به هایبرید جهت استفاده چند منظوره طراحی گشته که لاستیک آنها ما بین کورسی و کوهستان است و میتوان در جاده های آسفالت و خاکی البته خاکی صاف از آنها استفاده کرد و یا مدل های توریستی که دارای کیف در جلو وعقب چرخ می باشد.


زیاد بودن کمک فنر در قسمت های مختلف دوچرخه نشان از راحتی آن ندارد و بسته به رشته خاصش باید استفاده شود. سازندگان و عرضه کنندگان دوچرخه های متفرقه به منظور جلب توجه مشتریان نااگاه، از انواع کمک فنر در قسمت های مختلف دوچرخه اعم از زیر زین، زیر کرپی یا در جلو و عقب چرخ استفاده می کنند. زیاد بودن کمک فنر در رشته دانهیل خوب است که قصد حرکت در سراشیبی را دارد البته آن هم در دوچرخه با استاندارد رده بالا نه دوچرخه های متفرقه.
این دوچرخه ها با کمک فنرهای مختلف در سربالایی ها و حتی استفاده شهری سبب اتلاف انرژی فرد شده و موجبات نارضایتی و دلسردیش را فراهم می کند.
دوچرخه کوهستان تنها وسیله نقلیه ای است که با ان می توان بدون هیچ گونه آلودگی زیست محیطی به عمق مناطق بکر طبیعی نفوذ کرد و از مناظر آن لذت برد. پس در انتخاب خود دقت کنید و این را بدانید که هرچه پول بیشتری برای دوچرخه مناسب کنار بگذارید لذت و کارایی آن برای شما بیشتر می گردد البته تا حد معقولی که بیش از آن نیاز نیست.
رشته های رایج در دوچرخه کوهستان (mtb) شامل کراس کانتری cross country بیشتر جهت سربالایی، دانهیل بیشتر جهت سراشیبی، فری راید مابین کراس کانتری و دانهیل و تریال جهت حرکات نمایشی و پرش ها می باشد.


خرید دوچرخه


آنچه که می تواند در خرید دوچرخه مهم باشد هدف و انگیزه شما از خرید دوچرخه است تا نسبت به آن برنامه ریزی کنید. در هر صورت یا جنس را نخرید یا سعی در تهیه جنس خوب داشته باشید تا لذت استفاده از آن برای شما بیشتر شود. حتی اگر توانایی خرید جنس نو ندارید از آنجا که دوچرخه های مرغوب به صورت دست دوم نیز کارایی داشته و ارزنده می باشند می توانید با مشورت خبرگان این رشته آن ها را خریداری کنید و وارد این رشته هیجان انگیز شوید. این را مطمئن باشید در صورت آشکار شدن مزایا و کارکردهای دوچرخه کوهستان در مدت کوتاهی سعی در ارتقا دوچرخه خود خواهید داشت.
دوچرخه به علت اینکه مستقیما با انرژی و توانایی شما به حرکت در می آید باید روان و بدون کم ترین ایراد و کم ترین اتلاف انرژی باشد و اینجاست که بهترین متخصصین دنیا همپا با صنایع بزرگ، تحقیقات گسترده و پیچیده ای را انجام می دهند و هر سال نوآوری های جدیدی در این رشته عرضه می کنند نوآوری های روز دنیا که برای راحتی کاربران عرضه شده و ارتباط مستقیم با صرف انرژی توسط فرد را دارد، به مانند یک نوع اوری در کامپیوتر یا خودرو نیست که کمتر محسوس باشد. بنابراین بهره گیری از بهترین لوازم تا حد معقول موجب دوچرخه سواری با لذت و امنیت شده و در صورت اثبات این حقیقت حاضرید هر مبلغی را در حد مقدوراتتان بپردازید.


سایز دوچرخه


در ابتدا باید دوچرخه را انتخاب کرده باشید و سپس به دنبال سایز آن باشید.
تمامی دوچرخه های مرغوب در هر مدل حداقل 3 تا 5 سایز دارند و هر یک به روش خاصی سایزبندی را مشخص می کنند.به طوری که یک کارخانه سایز را با S-M-L-XL-XXL تفکیک می کند که S نشانه small و M نشانه medium و L نشانه large و XL نشانه xlarge بوده که هر فرد بسته به قدش باید سایز مناسب را انتخاب کند.
برخی سایز دوچرخه ها را براساس اینچ از 15 و 17 و 19 و 21 یا سانتیمتر 41 و 43 و 46 و 51 تقسیم بندی می کنند.حال این سایزها از کجا به دست می آید و چگونه در صورت عدم وجود سایز بر روی تنه آن را پیدا کنیم ؟ برای این کار می توانید با متر فاصله تویی تنه تا بست لوله زین را حساب کنید که اگر به اینچ اندازه گرفته باشید به یکی از اعداد 15 یا 17 یا 19 یا بیشتر می رسید و یا به سانتیمتر به اعداد 44 یا 46 یا 51 یا بیشتر می رسید.
به طور مثال فردی با قد 170 سانتیمتر باید سایز 46 سانتیمتر یا 19 اینچ یا M-L را انتخاب کند. البته توجه به سایز گاه از برندی به برند دیگر فرق می کند چه بسا در یک برند سایز L برای شما مناسب بوده و در مارک دیگر M برای شما مناسب باشد بهتر بتوانید آن را کنترل کنید.
از دیگر معیارهای انتخاب این است که هنگامی که فرد ایستاده و دوچرخه بین دو پایش قرار می گیرد، باید حداقل 2 تا 4 انگشت، تنه با فاق یا نشیمن گاه شما فاصله داشته باشد، اگر فاق به تنه چسبیده باشد و باید روی انگشتان پای خود بایستد پس آن تنه بلند است و اگر فاصله انگشتان زیاد باشد آن تنه کوتاه است. تنه های کوتاه معمولا کنترلشان بهتر است ولی این خاصیت در سراشیبی خوب است و در سربالایی باعث خستگی شما می شود.
خود را عادت بدهید تنه به سایز بدنتان سوار شوید. این نکته را توجه کنید که گاه فروشندگان به دلیل اینکه سایز مناسب شما را ندارند سعی می کنند تا دوچرخه موجود در مغازه خود را به شما بفروشند ولی به هیچ عنوان اگر تنها مدل مرغوب باقی مانده در بازار هم سایز مناسب شما نباشد، آن را نخرید. تصور کنید شما کفش غیر سایز پای خود را تهیه کنید، این انتخاب هم به مانند آن است. شاید در ابتدا چندان متوجه تاثیر انتخاب بدتان نشوید ولی در استفاده طولانی باعث آسیب به بدنتان می شود که آسیب به کمر و زانو و غیره از آن جمله خواهد بود.
در دوچرخه ها با توجه به لوازم به کار برده شده و رده این لوازم قیمتها متفاوت است. مهمترین قسمت دوچرخه، تنه آن می باشد که باید محکم بوده و طراحی فنی آن به صورتی باشد که انرژی دوچرخه سوار را هدر ندهد. بنابراین توصیه می شود از برخی مدل های سازندگان معتبر داخلی یا شرکتهای وارد کننده معتبر با خدمات پس از فروش خریدکنید. دوچرخه های متفرقه که اکثرا چینی می باشند ظاهر فریبنده ای دارند ولی در عمل قابل قیاس با دیگر دوچرخه ها نیستند. شما اگر تنه خوب داشته باشید بعدها می توانید سایر لوازمات را ارتقا بدهید ولی هیچگاه به فکر ارتقا لوازم در تنه ضعیف، نامرغوب و کم ارزش نباشید. وسیله ای که پایه اصلی اش ایراد دارد ارزش هزینه کردن ندارد. پس به خردید تنه خوب فکر کنید.
البته تنه تمامی سازندگان معتبر دوچرخه خوب بوده ولی هر تنه با توجه به لوازم عرضه شده بر روی همان چرخ ارزنده است و سازندگان برای لوازم مرغوب تنه با قابلیت ویژه آن لوازم را ساخته اند تا در تلفیقی هماهنگ بهترین بازدهی را داشته باشد هرگز برای تنه رده پایین یک کارخانه لوازم رده بالا حتی یک قطعه هم استفاده نکنید.

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*