تاریخ انتشار: 96-02-02 21:02:25 شنبه
نمایش: (2512)

چه سایز دوچرخه ای برای سن و قد فرزند شما مناسب است؟

اولین چیزی که برای خرید یک دوچرخه باید در نظر بگیرید سایز مناسب یک دوچرخه می باشد. انتخاب سایز دوچرخه برای کودکان متفاوت از دوچرخه بزرگسالان می باشد. سایزهای دوچرخه برای کودکان بسته به سن و قد آنها  سنجیده می شود. اگر کودک روی دوچرخه راحت نباشد نمی تواند به راحتی دوچرخه را کنترل کرده و به مشکل بر می خورد. 

سایز چرخ 12

مناسب سن 3 تا 5 سال

سایز چرخ 14

مناسب سن 4 تا 6 سال

سایز چرخ 16

مناسب سن 5 تا 8 سال

سایز چرخ 18

مناسب سن 6 تا 9 سال

سایز چرخ 20

مناسب سن 7 تا 10 سال

سایز چرخ 24

مناسب سن 9 تا 12 سال

سایز چرخ 26

مناسب سن 12 سال به بالا

اندازه دوچرخه‌ها معمولا توسط لوله زین تعریف می‌شود. لوله زین (Seat Tube) اصطلاحا به لوله‌ای گفته می‌شود که یک طرف آن به زین و طرف دیگر آن به طبق قامه متصل است. این سایزبندی معمولا برای دوچرخه‌های جاده بر حسب سانتی متر و برای دوچرخه‌های کوهستان بر حسب اینچ بیان می‌شود. در حالی که گروه دیگری از دوچرخه‌ها در سایزبندی کوچک، متوسط و بزرگ به بازار عرضه می‌شوند.

چگونه یک دوچرخه با سایز مناسب انتخاب کنیم؟

معیارهای اندازه‌گیری درست
در اینجا به بررسی سه معیار مهم برای انتخاب درست سایزبندی دوچرخه می‌پردازیم: قد، ارتفاع داخلی پا و کشیدگی دست‌ها.
قد در حالت ایستاده: ارتفاع داخلی پای شما می‌تواند مشخص کننده قد شما در حالت ایستاده باشد. ارتفاع داخلی پا، به فاصله "بین پا" تا "کف پا" اطلاق می‌شود. در انتخاب دوچرخه توصیه می‌شود فاصله لوله بالایی دوچرخه تا بین پای شما ۵/۰۸ سانتی متر(معادل ۲ اینچ) باشد تا امکان سوار شدن راحت بر روی دوچرخه برای شما فراهم شود.

قد در حالت ایستاده
کشیدگی دست ها: اگر معیارهای قد و ارتفاع داخلی پا، شما را در بین دو سایز استاندارد قرار داد، بالا تنه شما تصمیم گیرنده نهایی خواهد بود!
میزان کشیدگی دست های شما بر انتخاب سایز دوچرخه تاثیر مستقیم میگذارد. برای بررسی و مشخص شدن میزان کشیدگی دست هایتان باید ape index بدنتان را به دست بیاورید.
ape index در واقع همان حاصل تفریق اندازه دست های شما (در حالتی که در راستای شانه به طرفین کشیده شده اند) از قد شما در حالت ایستاده است.

کشیدگی دست ها معیاری در انتخاب سایز
نتیجه Ape index یکی از دو حالت زیر خواهد بود:
۱- اگر ape index شما عددی مثبت باشد (به این معناست که طول دست های شما از قد شما بلندتر است.)، بنابراین بهتر است شما سایز بزرگتر را انتخاب کنید.
۲- اگر ape index شما عددی منفی باشد (به این معناست که طول دست های شما از قد شما کوتاهتر است.)، بنابراین به نظر میرسد اگر سایز کوچکتر را انتخاب کنید، راحت تر خواهید بود.
برای مثال شخصی را با قد ۱۶۳ سانتی متر و طول دست ها معادل ۱۵۲ سانتی متر در نظر بگیرید. Ape index شخص مذکور برابر ۱۱- =۱۶۳-۱۵۲ خواهد بود و چون عدد به دست آمده منفی است بهتر است این شخص بین دو سایز، سایز کوچکتر را انتخاب کند.

آیا بانوان به دوچرخه مخصوص نیاز دارند؟

به طور میانگین، بانوان در مقایسه با آقایان، پاهای کشیده تر و بالاتنه کوتاهتری دارند (در قد یکسان). از روی دوچرخه بانوان لوله بالایی کوتاهتر، فرمان باریک تر و زین مخصوص بانوان دارد.
از آنجایی که همه انسان ها دارای توده بدنی یکسانی نیستند، دوچرخه مناسب دوچرخه ای است که متناسب با توده بدنی شما باشد و با آن احساس راحتی کنید، حال دوچرخه مخصوص بانوان باشد یا خیر.
به عنوان یک قانون عمومی می توان گفت اگر قد شما کوتاهتر از 165 سانتی متر است و یا اگر پاهای شما خیلی کشیده نیستند، استفاده از دوچرخه های مخصوص بانوان برای شما راحتی بیشتری را به همراه خواهد داشت.

چگونه یک دوچرخه مناسب برای کودکان انتخاب کنیم؟

چگونگی سایزبندی دوچرخه کودکان با دوچرخه بزرگسالان متفاوت است. دوچرخه کودکان معمولا با توجه به اندازه چرخ های دوچرخه و یا رده سنی کودکان سایز بندی می شوند. در ادامه به بیان چند نکته مفید و کاربردی جهت انتخاب دوچرخه برای کودکان میپردازیم:

۱- به یاد داشته باشید که هرگز سن کودک را تنها معیار انتخاب دوچرخه قرار ندهید. اگر کودک شما در بین همسالانش در مدرسه از قد بلندتری برخوردار است، شاید شما به سایز بزرگتری نیاز دارید.
۲- قد و ارتفاع داخلی پا (همانطور که در قبل توضیح داده شد)، در انتخاب دوچرخه برای کودکان نیز یک راه حل مهم تلقی می شود.
۳- یک باور عمومی اما غلط در انتخاب دوچرخه برای کودکان این است که "یک سایز بزرگتر بخریم که چند سال بعد هم که رشد کرد بتواند استفاده کند"، لطفا این کار را نکنید! دوچرخه بزرگتر برای کودک شما تنها ترس از دوچرخه سواری را به همراه خواهد داشت و لذت این ورزش فرح بخش را برای کودک شما از بین می‌برد.

سن 2 تا 5 سال سایز دوچرخه 12

سن 5 تا 8 سال سایز دوچرخه 16

سن 8 تا 11 سال سایز دوچرخه 20

سن 11 به بالا سایز دوچرخه 24 و 26

سایز مناسب برای بانوان 24 می باشد. اگر قد شما بیشتر از 175 سانتی متر است دوچرخه با سایز 26 تهیه کنید.

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*